Menu

Warszawska Syrenka

blog o Warszawie

WARSZAWA MNIEJ ZNANA

warszawskasyrenka

Niby Warszawa a właściwie koniec świata. Warszawskie slumsy czyli Kozia Górka, w drugim, gościnnym wpisie JPSa. 

04._Staw_Kozia_Grka

05._Magadan

06._Przynajmniej_wiadomo

03._Dom

07._A_mnie_ta_pompa_po_co

02._Podobno_nawet_dziaa

01._Chopickiego

KOLEJ OD KUCHNI - OLSZYNKA

warszawskasyrenka

Zimę żegnamy gościnnymi wpisami. Jak gość, to wiadomo, że JPS i Jego zdjęcia. ;-) Zatem jeszcze ostatnie podrygi śniegowych klimatów. W tym wpisie PKP Olszynka Grochowska. 

01._Widok_z_kadki

02._Kolejowe_osiedle_te_z_kadki

03._Za_torami_rezerwat_Olszynka

08._Widok_od_strony_Antoninowa

06._Drzewko_owocowe

07._Teoretycznie_Wiatraczna

04._Chopickiego_przed_Kamczatk

WARSZAWSKIE KAMIENICE 4

warszawskasyrenka

Dziś kamienice rozsiane tu i tam.

Oj, tak napić się pysznej kawy na jednym z tych pięknych balkonów. I na tym z kwiatami w doniczkach, i na tym dostojnym, murowanym. ;-)

3251

298

3021

303

PIOTREK STEINKELLER

warszawskasyrenka

219

Jak na to czego ten Pan dokonał w branży, to uliczka jego imienia jest dosyć skromna i krótka. Za to kameralna i prowadzi w same ładne miejsca. ;-)

Zdziwienie moje było dość znaczne, gdy po wpisaniu w Google tego nazwiska, wyskoczyła spora biografia. Bardzo aktywny był to człowiek. I tak w największym skrócie, bo parę słów za tę jego inwencję i rozmach mu się należy...

218

Po pierwsze był to krakus. ;-) Do Warszawy sprowadziły go interesy i przyszła żona. Generalnie, burżuazja pełną parą, śmietanka polskich przedsiębiorców i bankierów. Dołożył całkiem sporą cegiełkę do uprzemysłowienia Królestwa Polskiego. Dom handlowy, import soli, inwestycja w górnictwo i hutnictwo cynku, produkcja dyliżansów na Solcu, wsparcie dla Kolei
Warszawsko - Wiedeńskiej i rolnictwa. Ufff... Nie próżnował.

Niestety ta historia nie skończyła się happy endem. Ostatecznie zbankrutował, wrócił do smoczego miasta i tam też względnie młodo, bo w wieku 55 lat, zmarł na atak serca. 

No i taki smutny nam się zrobił ten wpis. No cóż, fortuna kołem się toczy.

NIE MASZ CWANIAKA NAD WARSZAWIAKA

warszawskasyrenka

Sto lat temu przyszedł na świat Stanisław Grzesiuk. Jedni znają go z książek, inni z piosenek. A kto wie, że z zawodu był elektromechanikiem? ;-)

Na wstępie powiem tak : kto nie czytał, ten koniecznie musi przeczytać, jeżeli już niecałą trylogię to choć Pięć lat kacetu. Ta książka akurat jest o jego pobycie w obozie. Ale napisana tak, że nawet Ci z Was, którzy nie przepadają za taką tematyką, nie pożałują czytania. Boso ale w ostrogach, z kolei opowiada o życiu na warszawskim Czerniakowie a Na marginesie życia o jego chorobie. 

20170624_100422

Te trzy książki określane są jako autobiografia Grzesiuka. Warto jednak wiedzieć, że w wielu miejscach jest przez autora mocno podkręcona zdarzeniami, które przydarzyły się jego znajomym a nie jemu.

Grzesiuk w Warszawie wcale się nie urodził, lecz mieszkał od 2. roku życia i tu też zmarł. Dzieciństwo i młodość spędził na Czerniakowie, działał w konspiracji, aresztowany w czasie łapanki, wysłany na przymusowe roboty do Niemiec, zesłany do obozu koncentracyjnego, niemieckiego (!) obozu w Dachau a potem w Mauthausen - Gusen. To tak w wielkim skrócie.

20170624_100431

Do Polski wrócił latem 1945 roku. No i można powiedzieć, że w końcu człowiekowi zaczęło się trochę układać. Ślub, kilka przeprowadzek, po drodze Polska Partia Robotnicza, radny na Ochocie, stanowiska administracyjne. Na pamiątkę, wątpliwą pamiątkę pobytu w obozie, przyplątała się do niego gruźlica, z nim została i na nią zmarł... A było to 55 lat temu.

800pxStanisaw_Grzesiuk_tomb3Robert Niedźwiedzki/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons 

Swój pobyt w obozie opisał genialnie, prosto i jakkolwiek to brzmi, z poczuciem humoru. Ja czytałam tę książkę już jakiś czas temu, ale jest to pozycja tego typu, że zostaje z człowiekiem na długo. A co zostaje? Zostaje poczucie, że "twardym trzeba być, a nie miętkim". Że człowiek jest w stanie przeżyć naprawdę sporo a zależy to od jego podejścia. A podejście do życia w obozie Grzesiu miał wręcz nietypowe jak na okoliczności. Wiedział, że musi sobie poradzić, wiedział, że trzeba kombinować, dużo ugrał swoim sprytem. Pełen ironii i nonszalancji. 

"Choćbym chciał być grzeczny i układny, to ludzie mi nie dadzą. Zawsze znajdzie się jakiś typ, który będzie się prosił, żeby go stuknąć w ryja, i nie sposób takiemu odmówić."

;-)

20170624_100442

W obozie śpiewał i grał więźniom. Trzeba powiedzieć, że jak mało kto potrafił odnajdywać się w otaczającej go rzeczywistości. Ale to właśnie tam, z niepraktykującego wierzącego stał się ateistą. 

Stanisaw_Grzesiuk_legitymacja_Zwizku_Literatw_PolskichBy Związek Literatów Polskich - Skarpa Warszawska, Nr 1/2017, s.9, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54794007

Zostały po nim nie tylko trzy książki i sporo piosenek, bo kto nie zna Siekiera motyka, czy Nie masz cwaniaka nad warszawiaka? Ale też przypomina nam o nim film Grzesiuk, chłopak z ferajny, mural na Puławskiej, czy ulica jego nazwiska na Czerniakowie. 

Pięknie pisał o swojej chorobie alkoholowej. "Trzy lata nie piję. Na pijanych patrzę z litością, jak na ludzi chorych i nieszczęśliwych. Każdy przypomina mi o tym, że tak niejeden raz wyglądałem. Są jeszcze tacy, którzy namawiają do picia, inni nie namawiają i nie pozwalają namawiać. Większość natomiast nie daje wiary zapewnieniom o abstynencji. Kiedy wreszcie uwierzą? Po czterech, po sześciu latach? Kiedy wreszcie uwierzą, że pętla nie musi się zaciągnąć, jeśli jest w człowieku ambicja?!"

Stanisław Grzesiuk, ambitny, twardy, niepokorna dusza. Dedykowany tym wszystkim, którzy lubią się nad sobą użalać.

To co? Słuchamy? ;-) 

 

 

 

PRASKI BRZEG WISŁY

warszawskasyrenka

34a3

Dziś z betonowych schodów, dreptamy mostem na drugą stronę. Tę zdecydowanie zieloną, dziką, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy między innymi rodzinę wydr. ;-)

37a2

36a2

Psy biegają za piłką, tu i tam pachnie ogniskiem, a i widok stąd nie byle jaki. 

35a2

NAD WISŁĄ

warszawskasyrenka

Rzeka w mieście to zdecydowany plus takiego miejsca ! I tak w Warszawie królowa rzek chłodzi emocje, wycisza od zgiełku i dodaje uroku. Betonowe schody, które coraz bardziej przycina Miasto, na rzecz Nowych Bulwarów, mają swój klimat i nie chodzi mi tu absolutnie o wolność w popijaniu procentowych napojów. 

Jak już wspominałam kiedyś na blogu, jestem bardziej na nie, niż na tak wobec nowej odsłony tego brzegu Wisły. Wiem, że jest po "europejsku", ale jakoś mnie nie zachwyca.

Poniżej jeszcze "dzika" wersja tego miejsca. ;-)

13a9

12a9

 

© Warszawska Syrenka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci