Menu

Warszawska Syrenka

blog o Warszawie

TAK !

warszawskasyrenka

Dziś bardzo osobisty wpis...

Wracam niedługo. ;-)

shoe2157153_640pixabay.com/pl

 

LET'S COLOUR CZYLI KOLOROWY GARAŻ

warszawskasyrenka

k16A

Pięć lat temu, betonowy parking wybudowany w latach 70. stał się wielkim płótnem dla ludzi z Good Looking Studio, którzy to na podstawie projektu Swanskiego podjęli się realizacji ożywiania tego co szare. I tu króciutko o autorze projektu - artysta, deskorolkowiec, tak naprawdę z imienia i nazwiska Paweł Kozłowski tworzy nie tylko w kraju, założyciel marki Turbokolor (jak się okazało mam nawet w szafie kurtkę z ich metką;-).

To jeden z największych murali w Polsce, bo przyznacie sami, że 2 tys.m² to całkiem sporo. To wielkie malowanie trwało kilka dni a wszystko miało miejsce na Nowogrodzkiej, na tyłach hotelu Novotel.

k18A

Pomalowanie szarych ścian, ogromnego naziemnego parkingu, podczas projektu Dulux Let's Colour miało przywrócić kolory miejscu bezbarwnemu i wprowadzić sztukę w przestrzeń miejską. Ten metaforyczny gąszcz, jak mówi sam projektant to kompozycja barw i żywiołów, przenikanie się sił natury. 

A jak wyglądało to miejsce przed? No co tu kryć, było szaro, buro i ponuro. Jak ktoś ciekawy może zaglądnąć tutaj http://warszawamoimoczkiem.blogspot.com/2009/06/parking-i-ulica-parkingowa.html.

Ktoś powie - betonowe miasto - betonowy bluszcz. A ja na to - mi się podoba! ;-)

PIERWSZE URODZINY ! ;-)

warszawskasyrenka

Kochani!!!

Dziś szczególny dzień, bo urodzinowy. ;-)

Warszawska Syrenka obchodzi swoje 1. urodziny i nie ukrywam, że jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. 

Z tej okazji dziękuję Osobie, która podsunęła mi pomysł prowadzenia bloga, to ta sama, która cierpliwie pokonuje ze mną kolejne kilometry po Warszawie - mój Brat. ;-)

Dziękuję tym, którzy bloga czytają, tym którzy tu czasem tylko zaglądają i tym a raczej temu, który pod każdym wpisem zostawia komentarz. ;-)

Ale przede wszystkim dziękuję Warszawie, że daje się tak kochać...

urProjekt: Bożena Przyłuska

BRAMA STRACEŃ

warszawskasyrenka

6a19

18a2

13aaaaa

Brama Straceń to wschodnia brama Cytadeli Warszawskiej. Prowadzą do niej długie i szerokie schody. W pobliżu Rosjanie wykonywali egzekucje więźniów politycznych. Tych, którzy nie zostali straceni na stokach twierdzy, wywożono na katorgę albo zesłanie syberyjskie. Piękna, jesienna Cytadela to cmentarz tych, którzy nie chcieli by rządził nimi car. Ustawione krzyże przypominają o tych zdarzeniach. Przez boczną furtkę Bramy Straceń przechodzimy do części Cytadeli przeznaczonej do zwiedzania. Widzimy tu rzeźbę i wyznaczoną drogę śmierci, drogę do egzekucji. Gdyby nie tablice informacyjne człowiekowi nie przyszłoby nawet do głowy, że ten piękny park to miejsce pamięci.

24a3

4a22

17a5

CYTADELA WARSZAWSKA

warszawskasyrenka

34a1

 Na terenie wzgórza żoliborskiego, po upadku powstania listopadowego, na rozkaz cara Mikołaja I, wybudowano twierdzę. Jej głównym celem była kontrola nad miastem, które było ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego.

Przy budowie, zaprojektowanej przez Iwana Dehna zatrudniono ludzi z Rosji. Przygotowanie terenu pod jej wzniesienie nie obyło się bez burzenia domów i wysiedleń ludności. Na terenie twierdzy znajdowało się  więzienie śledcze tzw. X Pawilon a także miejsce straceń polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów.

29a1

33a1

Fortyfikacja została otoczona głęboką, suchą fosą. Jej dnem poprowadzono Mur Carnota, który do dziś zachował się w całkiem dobrym stanie.

Kosztami budowy i to nie małymi, obciążono Warszawę i skarb Królestwa Polskiego. Miała to być kara za zryw listopadowy. Przelicza się ten koszt na 8,5 tony czystego złota. (!)

22a1

Cytadela Warszawska, która w trakcie budowy nazywana była Aleksandrowską na cześć cara, była drugą tego typu budowlą w Polsce, po tej w Poznaniu.

Niezaprzeczalnie jest to miejsce naznaczone zbrodnią o czym przeciętny spacerowicz - turysta może zapomnieć, gdyż teren Cytadeli to piękny, spokojny park, gdzie powietrze pachnie sielanką a psy ganiają za rzuconym patykiem.

7a16

Nie można jednak zapominać po co to miejsce powstało. Po to by budzić w Polakach strach. Sam car powiedział : Jeżeli upierać się będziecie przy waszych marzeniach o odrębnej narodowości, o Polsce niepodległej i przy wszystkich tych złudzeniach, ściągniecie na siebie wielkie nieszczęście. Kazałem tu zbudować Cytadelę Aleksandrowską i oświadczam wam, że przy najmniejszym zaburzeniu każę miasto zbombardować, zburzę Warszawę i z pewnością nie ja ją odbuduję - mimo tych słów warszawska konspiracja nie umarła.

26a1

11a7

To stąd w 1918 roku nadano w świat komunikat Piłsudskiego o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Po odrodzeniu kraju miejsce to przejęło Wojsko Polskie. Wokół kompleksu wybudowano park - Park Fosa i Stoki Cytadeli. Działają tu obecnie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Katyńskie.

19a1

23a1

Wkrótce mają tu powstać kolejne dwa. Cytadela Muzeów ma zostać otwarta w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie i parking, i miejsce dla autokarów...A ja zastanawiam się ile ten tłok temu miejscu zabierze? Oby niewiele, bo do dziś nie mogę wyjść z podziwu dla magii jaka wisi tam w powietrzu. 

16a3

3a20

MASZT WOLNOŚCI

warszawskasyrenka

1aa3

W 2014 roku w miejscu, gdzie zbiegają się 3 warszawskie dzielnice : Śródmieście, Wola, Żoliborz,  wzniesiono Maszt Wolności. Ten maszt flagowy na rondzie Zgrupowania AK "Radosław", to najwyższy maszt flagowy w kraju - liczy sobie około 60 metrów wysokości. Powiewa na nim polska flaga o największej powierzchni - 100 m².

Maszt wzniesiony dzięki prywatnym fundatorom waży niemało, bo 40 ton. Po zmroku jest podświetlany.

Jest to miejsce stałej ekspozycji flagi państwowej, a przez 63 dni w roku od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego powiewa flaga z symbolem Polski Walczącej. Na maszcie znajduje się inskrypcja: "W 96. rocznicę odzyskania niepodległości Polski, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w hołdzie wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem".

2aa2

Rondo znajdujące się na granicy Powązek i Muranowa, przez niektórych a może nawet przez większość warszawiaków, kojarzone jest z nazwą "Babka". 

Na koniec zacytuję historyka Adama Zamoyskiego : spoglądając na flagę polską, każdy obywatel powinien pamiętać, że wolność o którą walczyło tyle pokoleń bardzo łatwo można stracić...

I o tym powinniśmy zawsze pamiętać, nie tylko w dni takie jak dziś, gdy jak Polska długa i szeroka, powiewają piękne biało - czerwone flagi ale każdego dnia, gdy narzekamy na wszystko i wszystkich, na rząd, system, drogi i pogodę.

3aa1

ROKOKOWA KAMIENICZKA

warszawskasyrenka

Rokokowa kamieniczka...brzmi jak nazwa przepysznego ciastka. Swoją drogą wygląda jak słodki, pyszny torcik.

Kamienica Prażmowskich.

Co ja będę dużo pisać. Zapraszam na 9 minut o tym miejscu. Film na pełen ekran w wersji HD i do woli można oglądać to architektoniczne cudo, detale i detaliki, których nie zauważamy przechodząc przez Krakowskie Przedmieście. Genialne ujęcia i świetne zbliżenia kamienicy, no i dla tych, którzy architekturą się interesują też na pewno czas nie będzie zmarnowany.

© Warszawska Syrenka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci