Menu

Warszawska Syrenka

blog o Warszawie

KARIATYDY

warszawskasyrenka

O gmachu Sądu Najwyższego będzie jeszcze osobny wpis. A dziś o pewnych paniach, które mają sporo na głowie. ;-)

Kariatydy.

1
 Są trzy, symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Autorem jest Marek Budzyński a same rzeźby mają twarze jego żony i córek. 

2 

Kariatydy miały stać od strony pl. Krasińskich ale jak wyczytałam, były biskup polowy Wojska Polskiego uznał, że tuniki, w które odziane są kobiety to mało odpowiedni strój jak na sąsiedztwo z kościołem. I w ten sposób pomysł widziany jest przez nielicznych, bo komu przyszłoby do głowy, że od strony parkingu, gdzieś tam z tyłu gmachu jest taka atrakcja. Piękne, dostojne, stojące na wodzie, czy jak kto woli w wodzie - podpory architektoniczne, pełniące funkcję kolumn. 

3 

Przeglądając informacje na ten temat, większość podaje właśnie taki powód przeniesienia kariatyd na tyły budynku. Jednak dotarłam do strony w sieci, która mówi, że wersja mówiąca o niezadowoleniu biskupa to nieprawda. No i bądź tu mądry. Nie wiem. Z jakiegoś powodu są z tyłu. Może podpierają akurat miejsce, w którym panie urzędniczki jedzą najwięcej pączków. ;-) 

Tak czy siak naprawdę warto zobaczyć. I może nawet jest w tym urok, że trzeba się ich naszukać. 

F • R • I • E • N • D • S

warszawskasyrenka

 Muszę przyznać, że w pewnych kwestiach jestem zero - jedynkowa i takim przypadkiem jest właśnie sympatia a raczej wielka miłość do serialu Przyjaciele. Choćbym chciała znaleźć w nim jakąkolwiek wadę - jest to niemożliwe. Produkcja absolutnie doskonała. Czysty geniusz zawarty w dziesięciu sezonach.

11

22

Dla mnie ktoś kto tego serialu nie lubi jest więc człowiekiem z innej planety. I raczej się nie dogadamy. ;-) Można go nie znać ale nie można go nie lubić!

44

Serial obejrzałam dobre milion razy. Znam go na pamięć a jest jak warszawska starówka - sie nie nudzi. ;-)

Jest mądry i życiowy. Ponadczasowy.

55

Fantastyczna obsada i fenomenalne dialogi.

W związku z tym, że jestem absolutną fanką, musiałam napić się kawy w dwóch kawiarniach w stolicy, które są nim inspirowane.

66

Jedno miejsce znajduje się w centrum na ul. Zgoda 13, drugie nieco dalej, na Muranowie - Andersa 18. 

77
88

Różnią się przestrzenią, pomysłem na wystrój ale łączy je oczywiście pomarańczowa kanapa. ;-) Oba miejsca warto odwiedzić, niezależnie od tego, czy serial zna się na pamięć, czy nie zna wcale.

99

 

PS. KOT BEZ OGONA - STRÓŻ NEONÓW

warszawskasyrenka

111

Na terenie Muzeum Neonów spotkałam wyjątkowego stróża tego miejsca. Miły i towarzyski kocur. Lekko wybrakowany ale sprawiał wrażenie obojętnego wobec tego faktu. Jak to kot. ;-)

221

33

441

551

  P.S.

A teraz trochę prywaty, by sprawiedliwości stało się zadość.;-) Skoro powyżej zdjęcia kociego stróża muzeum, to poniżej mój osobisty stróż. Kalis. ;-)

 661

 

MIASTO NEONÓW CZ.2

warszawskasyrenka

12

W Polsce socjalistycznej neony nie spełniały jedynie funkcji reklamowej tak jak na Zachodzie. W czasach PRL-u pełniły funkcje informacyjne a nawet prestiżowe. Rozmieszczano je według przemyślanego planu.

21

Miały być spójne z architekturą miasta. Projektowane były przez wybitnych grafików i obecnie mają dużą wartość artystyczną.

Muzeum Neonów na Pradze to jedyne takie muzeum w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. Nie tylko można obejrzeć tam bogatą kolekcję neonów ale i zobaczyć jak działają i jak były projektowane. 

4

31

Siedziba muzeum znajduje się w budynku, w którym wcześniej była m.in. fabryka amunicji "Pocisk", czy fabryka motocykli i skuterów "Osa". Przez ostatnie lata budynek stał pusty i niszczał.

5

Na szczęście dostał drugie życie i tak powstało klimatyczne miejsce, które warto odwiedzić. Placówka działa od 2012 roku, została otwarta w Noc Muzeów i od tego czasu dzieli się z nami coraz to nowymi neonami. Pochodzą głównie z lat 60. i 70. XX wieku. Niektóre z nich zostały umieszczone na budynku Soho i nadal mogą pełnić swoją misję oświetlania (przynajmniej kawałka) miasta nocą. 

© Warszawska Syrenka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci