Menu

Warszawska Syrenka

blog o Warszawie

STARÓWKA NA LIŚCIE UNESCO

warszawskasyrenka

STAROWKA_5pixabay.com

Warszawska Starówka ma swoich wielbicieli ale i tych, którzy nie darzą jej szczególną sympatią.  Ich zdania oceniać nie będziemy, niech każdy ma swoje. Dla mnie Stare Miasto to zaczarowana bajka. 

STAROWKApixabay.com

 Stare Miasto, które zostało zrównane z ziemią w czasie II wojny światowej zostało od podstaw zrekonstruowane, a w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zamek Królewski jest jedną z najchętniej oglądanych atrakcji stolicy. Można w nim zobaczyć cenne eksponaty, a od strony Wisły znajdują się podcienia - Arkady Kubickiego a także piękne, dwupoziomowe ogrody.

STAROWKA_6pixabay.com

Życie tętni tu nie tylko latem, podczas licznych festiwali kulturalnych ale i zimą, gdy miejsca te mienią się przepięknymi iluminacjami.

Nad placem góruje kolumna Zygmunta, króla który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. 

STAROWKA_8pixabay.com

 A przechodząc ulicą Zapiecek, warto zerknąć pod nogi i zobaczyć tablicę upamiętniającą umieszczenie Starego Miasta na liście UNESCO. W tekście wyjaśniającym napisano :

Ponad 85% zabytkowego centrum Warszawy zostało zniszczone przez nazistowskie oddziały okupacyjne. Po wojnie mieszkańcy Warszawy podjęli dzieło odbudowy, które doprowadziło do odtworzenia kościołów, pałaców i domów będących symbolem polskiej kultury i narodowej tożsamości. Jest to wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego.

1200pxWarszawskie_stare_miasto_UNESCOMarek Mazurkiewicz/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • krisskala

    No super, miejmy nadzieję, że to nie sprowokuje Szyszki do jej wycięcia! ;)

  • jan.p.sadowski

    Nie oceniam zatem i niechaj zostaną na swych słońcach dwa przeciwne bogi ;-)

  • warszawskasyrenka

    ;-)

© Warszawska Syrenka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci